Digitalt lunsjseminar: Samtykker du til..?
23. september 2026, 11.00-12.00
Vel møtt til digitalt lunsjseminar om den nye voldtektsbestemmelsen i straffeloven.

I 2025 vedtok Stortinget det som har blitt kalt samtykkeloven. Vi inviterer våre samarbeidsparter til en innføring om endringen.
Hvorfor fikk vi endringen og hva endret seg egentlig med den nye voldtektsbestemmelsen i straffeloven? Hva svarer vi når vi får spørsmål om hva som er lov og ikke?
I seminaret vil vi presentere bakgrunnen for loven, hvordan sentrale vilkår skal forstås og andre temaer som kan være nyttig å kjenne til når vi skal formidle og forstå lovverket. Vi får også eksempler fra arbeidet med barn og unge på hvorfor det er viktig å gi opplæring i det nye lovverket og i samtykke generelt.
Det åpnes for spørsmål til bidragsyterne i chatten.
Påmelding her. Lenke sendes ut en ukes tid i forveien.
Om bidragsyterne
Åsne Solberg er jurist og fagrådgiver i Juridisk rådgivning for kvinner (JURK). Dette er et rettshjelpstiltak som gir gratis juridisk bistand til kvinner innenfor en rekke ulike rettsområder. Vold og overgrep er noe som gjennomsyrer mange av sakstypene de bistår i. Som en del av arbeidet i JURK har Åsne vært aktiv i Samtykkealliansen, som var sentral for å få den nye loven gjennom.
Chatrine Elholm er leder av Nok. Sogn og Fjordane. Senteret underviser mye i ungdom- og videregående skole, og får ofte spørsmål om hva samtykke egentlig er.
Ingvild Hestad Torkelsen er daglig leder i Nok. Norge.


